מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

לעיין פסיקת בימ"ש השלום

 

   

בתי המשפט

 

עפ 001016/04

בית משפט מחוזי חיפה

 

15/04/2004

תאריך:

י. גריל - [אב"ד]

א. רזי

א. שיף

בפני הרכב כב' השופטים:

 

 

 

 

 

 

 

מנישב בוריס

בעניין:

המערער

בריק פארס

ע"י ב"כ עו"ד

 

 

- נ ג ד -

 

 

מדינת ישראל

 

המשיבה

פרקליטות מחוז חיפה

ע"י ב"כ עו"ד

 

 

בשם המערער - עו"ד פ. בריק - סניגוריה ציבורית

המערער בעצמו ושוטר ליווי

בשם המשיבה - עו"ד גב' שטיין

נוכחים:

 

פרוטוקול

 

עו"ד בריק:

אני חוזר על הערעור.

 

עו"ד גב' שטיין:

אני סבורה שהעונש הולם. העבירות מאד חמורות. מדובר באלימות נגד האשה והקטין. בתי המשפט לא מספקים הגנה מספקת למכות. לעומת זאת בתי המשפט כן מטילים עונשים משמעותיים כשמדובר בפגיעה גם בקטינים. העונש הזה לדעתי הוא הולם ולא חורג בשום צורה. משום שמודבר כאן באלימות נגד קטין, יש לו מאסר על תנאי, הוא ניסה להיגמל ועכשיו מנסה בגלל ההליכים המשפטיים. לא ניתן לומר שיש להתערב בעונש.

לגבי אלימות כלפי קטינים מפנה לת.פ. 234/99. מחוזי חיפה. תיק הרכב. בסופו של דבר הודה בעבירות אלימות וביהמ"ש אמר שצריך להגן על אשתו וקטינים והטיל 6 שנות מאסר בפועל. כך צריך להגן.

מגישה עוד פסקי דין. 

אין מקום שייצא מסר מבית משפט זה שבעבירות כאלה יש להקל או שהעונש שהוטל הוא חמור מידי. לא נעשה די באלימות כלפי קטינים ועבירות במשפחה.

אם המערער ירצה להיגמל יגמל . לא צריך לקצר כדי שינסה להיגמל.

 

עו"ד בריק:

העונש חמור מאד לדעתי. ביהמ"ש קובע עונש בפרופורציה לעבירה ולעבריין. העבריין מתואר בתסקיר. העבירה המיוחסת לו ובה הורשע היא תקיפה סתם ואיומים אבל  מתבטאת בכך שבהיותו שיכור דחף את הקטין ונידון ל 36 חודשי מאסר בפועל. אני מעיין בטופס של האסיר בצלמון ונקרע לי הלב. הוא אמור לסיים ב 5.9.06.

העונש חמור גם ללא התייחסות לתסקיר ועל אחת כמה וכמה כשנעיין בתסקיר שירות המבחן שמכיר אותו מתיקים קודמים. בעבר לא המליץ עליו. קצין המבחן מציין זאת אומר שבעבר לא היתה לו מוטיבציה לשנות את אורח חייו. מפנה לכל התסקיר. במיוחד לפיסקה השלישית בעמ' השני. פיסקה לפני אחרונה ואחרונה.

דבר נוסף חשוב האיש מרצה שלוש שנות מאסר ויושב בבית הכלא ולא עושה כלום. הפרקליטות  טוענת שיעשה את הגמילה בכלא. אני מבקש שהטיפול יהיה במסגרת הכלא. להשאיר לו אור בקצה המנהרה. הוא יושב בכלי כלום כי שב"ס לא ערוך לתת טיפול גמילתי למי שלא מדבר עברית.

הוא ייאלץ להמתין עם הליך הגמילה עד לשחרורו בספטמבר 2006 ועם שחרורו לא תהיה לו המוטיבציה של היום לבצע את הטיפול.

החלטה

 

פסק הדין יינתן ביום ה' 13.5.04  שעה 09:30.

 

על שב"ס לוודא הבאתו של המערער לבית המשפט המחוזי בחיפה למועד הנ"ל.

 

ניתנה היום כ"ד בניסן, תשס"ד (15 באפריל 2004) במעמד הצדדים.

                                                                             

א. שיף, שופט

 

א. רזי, שופט

 

י. גריל, שופט

[אב"ד]

 

 

1

 

   

בתי המשפט

 

עפ 001016/04

בית משפט מחוזי חיפה

 

13/05/2004

תאריך:

י. גריל - [אב"ד]

א. רזי

א. שיף

בפני הרכב כב' השופטים:

 

 

 

 

 

 

 

מנישב בוריס

בעניין:

 

המערער

בריק פארס

(מהסניגוריה הציבורית)

ע"י ב"כ עו"ד

 

 

- נ ג ד -

 

 

המשיבה

מדינת ישראל

ע"י פרקליטות מחוז חיפה, עו"ד הגב' שטיין

 

 

 

 

 

 

 

פסק דין

המערער הורשע, על סמך הודייתו בעבירה של תקיפה, ב- 2 עבירות של תקיפת בת זוג וב- 4 עבירות של איומים.

 

בימ"ש קמא (כב' השופטת ר. לאופר-חסון) גזר עליו עונש מאסר בפועל בן 30 חודשים וכן הפעיל עונש מאסר מותנה בר הפעלה של 12 חודשים, כאשר חציו במצטבר וחציו בחופף. סה"כ נגזרו על המערער 36 חודשי מאסר בפועל בניכוי תקופת מעצרו. כמו כן, נגזר עליו עונש מאסר מותנה.

 

ערעור הסניגוריה מופנה כנגד חומרת העונש.

 

כעולה מכתב האישום ומהודיית המערער, תקף המערער את גרושתו (להלן: "המתלוננת") ב- 5.9.03 בכך שהכה בה מכות אגרוף בכתפיה וכן איים עליה בפגיעה בחייה. 4 חודשים לפני מועד זה, איים המערער על המתלוננת כשהוא אוחז בידו סכין.

 

ב- 6.9.03 הגיע המערער לבית גרושתו כשהוא בגילופין. הוא תקף את בנו הקטין, הנחית מכת אגרוף על זרועה של המתלוננת ואיים עליה ועל בנו כי יהרוג אותם. כמו כן הוסיף, כי אם תוזמן משטרה, הוא יאסר לשנתיים ולכשישתחרר יהרוג אותם. אם לא די בכך, נטל הנאשם סכין, הביט על המתלוננת ושאל "כמה סנטימטרים יש עד הלב". לכשהגיעה שכנה לבית המתלוננת וביקשה להזמין משטרה, איים עליה המערער כי לכשישתחרר מהכלא יהרוג אותה.

 

המערער ריצה בעבר עונשי מאסר כולל עונשי מאסר ממושכים, בגין עבירות אלימות.

 

בעבר ניסה המערער להגמל מאלכוהול ופנה למרכז גמילה. הוא התקשה להתמיד בטיפול ולבסוף ניתק את הקשר עם מרכז הגמילה.

 

שירות המבחן התרשם, כי הפעם יש למערער מוטיבציה כנה להתחיל בהליכי גמילה ולהעזר בגורמים טיפוליים - "הוא הגיע לנקודת שבירה ויאוש המאפשרת התבוננות מחודשת בצרכיו ובדפוסי התנהגותו".

דא עקא, שאליבא דשירות המבחן, לא יוכל המערער להתמודד עם טיפולי גמילה מחוץ לכלא ולפיכך המליץ שירות המבחן, כי הטיפול יעשה בתוככי כלא "חרמון".

 

עוד ציין שירות המבחן, כי "המערער קיבל הפעם, בשונה מבעבר, אחריות על ביצוע המיוחס לו וביטא תחושות של תסכול ועייפות מחזירתו למגע עם שלטונות החוק".

 

בערעורו טוען המערער, כי ביהמ"ש קמא החמיר עימו באופן קיצוני ולא נתן ביטוי לשינוי הקיצוני שחל אצלו באשר לבעיית האלכוהוליזם שבגינה ביצע את העבירות.

לדעת המערער, תקופת מאסר כה ארוכה עלולה לסכל את סיכוייו להצליח בשיקום.

 

ב"כ המשיבה ביקשה לדחות הערעור בשל חומרת העבירות ובשל הצורך להגן על נשים וקטינים מפני אלימות בן הזוג והאב.

 

העבירות שעבר הנאשם חמורות ומן הדין להחמיר בגינן ע"י הטלת עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת. עברו המכביד של הנאשם מראה, כי לא למד לקחו משריצה עונשי מאסר ממושכים ואפשר שהפעם יפיק הלקחים הנדרשים כשירצה עונש מאסר בפועל ארוך ומשמעותי יותר.

 

יחד עם זאת, בשונה מבעבר, אפשר שאכן חל שינוי של ממש באורח מחשבתו ומודעותו של המערער באשר לגמילה מאלכוהול ולהסתבכותו עם החוק.

נראה, כי התמכרותו לאלכוהול היא שורש כל רע בהתנהגותו ואם אכן יצליח להגמל משתיית המשקה החריף, אזי ימנע הצורך מלדונו שוב, לאחר שחרורו ממאסר.

 

על מנת ליתן למערער אפשרות לממש את רצונו להגמל ולראות את האור בקצה מנהרה, שאורכה אינו כה ארוך, אנו מעמידים את עונשו על 20 חודשי מאסר בפועל. הוראת הפעלת העונש המותנה תשאר בעינה, כך שעל המערער יהיה לרצות סה"כ 26 חודשי מאסר, בניכוי תקופת מעצרו.

 

שמענו מפי הסניגור כי בשב"ס אין ניתן לעבור הליך גמילה אלא אם כן האסיר דובר עברית. אם נכונים דברים אלו הרי שמציבור אסירים, עולים חדשים ואחרים, שאינם דוברי עברית, נשללת האפשרות לחזור למוטב באמצעות גמילה.

 

עיוות זה, אם אכן הוא קיים, דורש תיקון ויפה לתיקון זה שיהא דחוף.

 

אנו ממליצים כי במסגרת מאסרו, יקבל המערער טיפולי גמילה.

 

המזכירות תעביר עותק מפסק דיננו לנציב שירות בתי הסוהר.

 

ניתן היום כ"ב באייר תשס"ד (13 במאי 2004) במעמד הצדדים.

 

 

 

א. שיף, שופט

 

א. רזי, שופט

 

י. גריל, שופט

[אב"ד]

 

יהודית ד.

 
 
Hit Counter